Ahmet Hamdi Kepekçi

Kulak Estetiği

Home » Kulak Hastalıkları » Kulak Estetiği
kulak-estetigi

Klasik Yöntem Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kepçe kulak ameliyatı kişinin kulaklarının baş bölgesine oranla daha geniş açıda olmasından dolayı yaptırılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlem neticesinde kişinin kulakları normal bir insanda olması gerektiği hale getirilir. Bu estetik bir bozukluktur ve dışarıdan oldukça kötü bir görüntü ortaya çıkarır. Ayrıca kişinin psikolojisini de kötü yönde etkileyen, erken yaşlarda tedbirinin alınması gereken bir estetik bozukluktur.

Kepçe Kulak Neden Olur?

Kepkçe kulak dediğimiz durum genel olarak genetik sebeplere bağlı olarak kişide görülmektedir. Ancak bu olumsuz durumun tedavisi mümkündür. Ufak bir operasyon ile kişinin kulağı olması gereken şekle getirilebilmektedir. Tıp dilinde Otoplasti olarak tanımlanan kepçe kulak ameliyatı uzman ellerce rahat ve kesin sonuç alınacak şekilde yapılabilmektedir. Kulaklar yüzün estetik yapısını tamamlayan önemli kısımlardır. Kulaklar kepçe dediğimiz şekilde açık formatta olduğu takdirde kişide psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. İleriki dönemlerde saçlarla bu sorun gizlenmeye çalışılsa bile uygulama en kesin çözümdür.

Özellikle çocuk yaştakiler bu estetik problem ile büyük sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu sebeple kulak kıkırdağının gelişimini tamamladığı 5 ila 6 yaşları arasında kepçe kulak estetik ameliyatı ile sorun ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde çocuğun okul yaşamı olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Okulda alay konusu olan çocuk psikolojik sorunlarla yüzleşmek zorunda kalabilir. Bu estetik problemin psikolojik bir yönü olması nedeniyle öncelikli değerlendirilmelidir.

Kepçe Kulağın Ortaya Çıkma Evresi

Kepçe kulak dediğimiz sorun genetik faktörlerle ortaya çıktığı için bebek henüz anne karnındayken oluşmaya başlar. Bu sebeple doğumdan itibaren çocuktaki bu estetik sorun algılanabilir. Yeni doğan bebeklerde bu estetik problem hemen fark edilirse ilk 72 saat içerisinde sorun kalıcı olarak çözülebilir. Bunun düzeltilebilmesindeki en büyük etken bebeğe anneden geçen östrojen hormonudur. Bu süreçte bebeklerin kulak kıvrımları oldukça yumuşaktır. Bu süre zarfında kulaklarda uygulanacak teller ya da bantlar sayesinde kepçe kulak olayının önüne geçmek mümkün olabilmektedir. Şayet bu süreçte bu olumsuz durumun önüne geçilmez ise çocuk 5-6 yaşına kadar beklenmeli ve okul öncesinde kepçe kulak estetik ameliyatına sokulmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı İçin Uygun Zaman Nedir?

Kepçe kulak estetik problemi toplumda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kepçe kulak probleminin doğuştan meydana gelmesi bu deformenin genetik sebeplere bağlı olduğunu kanıtlamaktadır. Kulak dokularındaki gelişim çocuk 5-6 yaşlarına gelene kadar devam eder. Bu dönemde kulakları nedeniyle çekinceleri olan çocuğun çevresi ile ilgili sıkıntılarının olduğu gözlemlenir.

Çocuklarda psikolojik problemleri ortaya çıkaran bu durum mutlaka okul öncesinde çözülmelidir. Çocukların okul içerisinde alay konusu olup ruhsal bir travma ile yüzleşmemesi için bu yaş aralığı geçilmeden ameliyata girilmelidir. Bu estetik ameliyat kulak gelişimini tamamlamış olan her birey için yapılabilir. Fakat en uygun zaman çocuğun okula başlamadan hemen önceki süreç olan 5-6 yaşları arasındadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Süreç Nasıldır?

Kepçe kulak ameliyatı öncesi bu kararı alma ile ilgili sıkıntıları olanlar veya akıllarında soru işaretleri olanlar mutlaka estetik bir cerraha başvurmalıdırlar. Ameliyatın gerekliliği, şayet ameliyat olmazsa ortaya çıkabilecek sorunları detaylı bir şekilde anlatacak olan cerrah bu konuda en uzman yol göstericidir.

Öncelikle yapılacak olan kulak muayenesinde kulağın yapısı incelenecektir. Kulaktaki deformasyon ortaya konacak ve nasıl bir yöntem ile ameliyatın yapılacağına karar verilecektir. Deforme sadece tek kulakta da olabilir. Ancak orantıyı korumak amacıyla her iki kulağa da müdahale gerekebilmektedir. Gerekli muayenelerden sonra ameliyat kararı alınacaktır. Bundan sonra ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında dikkat edilecek hususlar paylaşılacaktır. Ameliyat esnasında hangi tür anestezi kullanılacak veya hangi cerrahi yöntem ile ilerleneceği uzman cerrah tarafından ortaya konacak, hasta ile paylaşılacaktır.

Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Kepçe kulak ameliyatına ilk olarak kulak arkasından hiçbir suretle fark edilmeyecek bir kesi ile başlanır. Bu kesi ile kepçe olan kulağa kalıcı bir şekil verilecektir. Kulakta kıkırdak yapılar mevcuttur. Ameliyatta kullanılacak dikişler ile bu kıkırdaklar doğru bir açıya getirilecektir. Bu şekilde kulakta kalıcı bir düzelme sağlanabilmektedir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatının en büyük artısı bu operasyon sonrasında kendisini yenileme imkanının olmamasıdır. Kepçe kulak ameliyatına girecek kişinin yaşı, 10-12 yaş altında bir çocuk ise genel anestezi altında cerrahi müdahale yapılır. Yani çocuk uyutulur ve operasyon esnasında hiçbir şey hissetmez. Daha büyük yaşlardaki hastalara lokal anestezi uygulanabilir. Ameliyat süresi her iki kulak için ortalama 1 saat kadardır. Ameliyat sonrasında kulaklara bandaj uygulaması yapılmaktadır ki bu yeni şekle giren kulaklar için destekleyici özelliktedir.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Şayet genel anestezi kullanılmamış ise operasyon sonrası kişi aynı gün evine dönebilmektedir. Bandajlar kulaklarda 5 gün kadar kalacaktır. Ameliyat sonrasındaki gün hastanın doktora uğraması ve pansuman olması gerekir. İlk günde gerdirme neticesiyle kulaklarda bir miktar ağrı olabilir. Ancak bu ağrılar normal ağrı kesici ilaçlar ile giderilebilir. Kulaklardaki sargılar açıldıktan sonra kulakların üzerine tenisçi bandı veya kadınların kullandığı saç bantlarından takılacaktır.

Bant ne çok sıkı ne de çok gevşek olmamalıdır. Ameliyat sonrasını takip eden 3 ila 5 gün hafif kızarıklık veya şişlik görülebilir. Bu süre bitince kulak normal şekline döner. Kepçe kulak ameliyatı en kısa sürede sonuç alınan başarılı operasyonlar kategorisindedir. Kulakta oluşabilecek şişlik operasyon sonrasındaki 2 hafta içerisinde tamamen ortadan kalkar.  Kulağın asıl şekline kavuşması ise 1-2 ay kadar sürmektedir. Fakat bu süre zarfında kulaklarda rahatsız edici bir görünüm de göze çarpmaz. Ameliyat kulağın arka tarafından bir kesi ile yapılacağından kulaklarda görünür bir iz söz konusu değildir. Bu ince kesi izi ise ameliyattan kısa bir süre sonra yok olacaktır. O nedenle estetik açıdan herhangi bir görünüm kaygısı taşımadan bu operasyona rahat bir şekilde girmek herkes için mümkündür.

Ameliyat Sonrası Normal Yaşama Dönüş

Ameliyat sonrası normal yaşama dönüş kişilerin sosyal ve iş yaşamlarına, erkek veya kadın olmalarına göre farklılıklar gösterebilir. Kadınlar saç bantlarını zaten gündelik yaşamda da taktıklarından normal yaşamlarına hızla dönebilmektedirler. Erkeklerin böyle bir aksesuar deneyimi olmadığından normal yaşama dönmeleri biraz daha zaman alacaktır. Saç bandının klasik bandaj uygulamasına göre daha kullanışlı olduğu ve daha hızlı bir gelişim gösterdiği bilinmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Kepçe kulak ameliyatında risk yok denecek kadar azdır. Ancak bu estetik ameliyat da bir cerrahi girişimdir. Bu sebeple az da olsa bazı risk faktörlerini barındırmaktadır. Bu riskler nelerdir? Örneğin; ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşumu, hematom dediğimiz kan birikmesi, kanamanın görülmesi gibi riskleri taşıyabilir. Dediğimiz gibi bunlar çok nadir olarak gelişen komplikasyonlardır. Estetik olarak yaşanabilmesi muhtemel durumlar ise kulaklardaki asimetrik yapı oluşumudur. Çocu hastanın ameliyat öncesinde de asimetri durumu olabilmektedir. Bunların giderilmesi her daim kolay olmaz. Görülebilecek bir diğer sorun ise kulakların ameliyat ile baş kısmına daha yakın hale getirilme durumudur. Ancak bu problemler oldukça nadir şekilde yaşanmaktadır.


Paylaş :