Ahmet Hamdi Kepekçi

NE KADAR SAĞLIKLIYIZ?

Home » Boğaz Hastalıkları » NE KADAR SAĞLIKLIYIZ?
ne-kadar-saglikliyiz

Sağlık dendiği zaman aklımıza hemen bedenimiz gelir. Oysa sağlık sadece vücudun sağlıklı olması demek değildir. Dünya sağlık örgütü (WHO) sağlığı tanımlarken, üç temel parametre saymaktadır. Sağlık, bedenin yanında ruhen ve sosyal yönden de tam bir iyilik halini gerektirir.

Çünkü ruh sağlığı yeterli olmadığı zaman, hastanın hem kendi dünyası, hem de çevresi bundan ciddi manada etkilenir.

Bizim toplumumuza baktığımızda, insanımızın yeterince sağlıklı olmadığı görülmektedir. 30 ülke arasında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye stres bakımından birinci sırada yer almaktadır (Roper Starch Worldwide).

Artık insanımızda envayi çeşit psikiyatrik hastalıklar baş göstermektedir.

İnsanımız depresyon tablosunun içine doğru sürüklenmektedir. Depresif tabloda, daha önceden severek ve isteyerek yaptığı günlük aktivitelere karşı isteksizlik ve hayattan zevk almama durumu söz konusudur. Sürekli ve günün büyük kısmında kederli ve üzgün görülmektedir, çabuk sinirlenmekte, iştah ve uyku bozuklukları artmaktadır.

Bu kişinin ailesinde de huzur kalmamakta, özellikle çocuklar bu tablodan menfi etkilenmektedir. Tırnak yeme, altını ıslatma gibi bozukluklar ortaya çıkmaktadır.

Şu rakamlara dikkat edelim.

Son yıllarda psikiyatrik hastalıklara yakalananlar yüzde 200, madde bağımlıları yüzde 295 artış göstermiştir.

Bu rahatsızlıkların en yoğun olduğu zaman dilimlerinden birisi ekonomik sıkıntıların yoğunlaştığı dönemlerdir.

Ekonomik krizin, psikolojik olarak ilk vurduğu kişiler ise karşılıklı güven ve sevgiden mahrum olan, hayatı kişi planında yaşayan insanlardır. Sevgi ve dayanışmadan yoksun bir insanın maddi gücünü ve ümidini kaybettiği zaman yapabileceği çok şey olduğunu unutmamak gerekmektedir. Ruhen ayık ve uyanık olalım. Ruhumuzun ihtiyaçlarını bedenimizin ihtiyaçlarından ayrı düşünmeyelim.

Sosyal olarak cemiyet hayatı içinde yaşayalım. Uzun süreli asosyal yaşamak insanı beden olarak da ruh olarak da olumsuz etkileyecektir.

Kendi sağlığımıza dikkat ederken muhatap olduğumuz insanların da beden, ruh ve sosyal iyilik hallerine katkıda bulunmak için gayret sarf edelim.


Paylaş :