Ahmet Hamdi Kepekçi

OLDU DA BİTTİ MAŞALLAH…

Home » Boğaz Hastalıkları » OLDU DA BİTTİ MAŞALLAH…
oldu-da-bitti-masallah

Bu günlerde, özellikle okulların da tatil olmasıyla sünnet olan çocukların sayısında epeyce artış gözleniyor. Sünnet olacak çocuklarla beraber neredeyse bütün sülale seferber olmuş. E kolay değil; çocuklar göz bebeklerimiz, onlar bizim gelececeğimiz.

Sünnet hem dini bir ibadet, hem de tıbbi bir zaruret.

Erkek çocukların sünnet derilerinin kesilmesi dinimizce emrediliyor. İslamiyet’in alameti farikalarındandır sünnet. Her Müslüman çocuk, sünnet ettirilir. Aynı zamanda İslam dinine giren erkeklerde yaşları ne olursa olsun sünnet ettirilmelidir.

Sünnet derisinin kesilmesiyle hem bir çok tehlike bertaraf edilmekte, hem de pek çok sağlık kazancı elde edilmektedir. Sünnet derisinin altında biriken salgı maddeleri hijyeni bozmaktadır. Ortamın sürekli kirli kalmasını temin etmektedir. İleri yaşlarında bu kişilelerin cinsel uzuvlarında, kanser gelişebilmektedir. Bu şahıslarda görülen cinsel hastalık sıklığı da artmıştır. Sünnet derisi kesildiğinde ise, temiz bir ortam oluşturularak muhtemel hastalıkların önüne geçilmektedir.

Toplumumuz sünneti yaptırırken çoğunlukla bu faydaları gözeterek sünneti yaptırmamakta. Bunu dini bir görev, milli bir kültür, gelenek görenek olduğu için yaptırmaktadır. Kültürünü , gelenek ve göreneklerini İslam’dan alan toplumumuz, bu yaklaşımı ile de kazanmaktadır. Farkında olmadan tehlikelerden korunmakta, sağlıklı bir hayata kavuşmaktadır.

Toplumumuz bu işlemi, bir şölene dönüştürerek çocuğun hayatındaki anlamlı zaman dilimlerinden biri haline getirmektedir. özel kıyafetler giydirilmesi, büyüklerin elinin öpülmesi, türbe ziyaretleri hep sünnet protokolü içerisindedir.

Sünnette dikkat edilmesi gereken hususlarda var tabii. çocuk sünnet olacağını anlayacak yaşta ise ikna edilmelidir. Sünnet toplumumuzda en sık yapılan cerrahi operasyondur. Sağlıklı koşullarda işin uzmanlarına yaptırılmalıdır. Son pişmanlığın fayda vermeyeceği bilinmelidir.

Oldu da bitti maşallah tekerlemelerini duyduğumuzda, biz de bu koroya katılalım. Sağlıklı bir nesil için, milli kültürümüze katkı için.


Paylaş :