Ahmet Hamdi Kepekçi

SAĞLIKTA HEDEF

Home » Boğaz Hastalıkları » SAĞLIKTA HEDEF
saglikta-hedef

Teknoloji baş döndürücü hızla ilerlemektedir. özellikle gelişen bilgisayar teknolojisi ile birlikte, sağlık alanında birçok yeni alet ve ekipman insanların hizmetine sunulmuştur. Hastalıkları teşhiste kullanılan tanı metotları başlı başına bir sektör haline gelmiştir. Bir çok hastalık objektif ve görüntülü olarak ortaya konabilmektedir. Tedavi sahasında da yeni geliştirilen alet ve gereçlerle daha süratli ve emniyetli tedavi imkanları gündeme gelmiştir. Şükürler olsun ki, ülkemizde de tıp sahası epey mesafe kaydetmiştir.
Bu gelişmelerden maksimum fayda elde etmek için; hastaların daha fazla istifade edebilmesi için bazı nüktelerin iyi kavranması gerekir. Muhatabın insan olduğunun kavranması. İnsan, tedavisi için uğraştığımız maddi hastalıklarının yanında manevi hastalıkları da olan bir mahluktur. Midesi ağrıyan, kalbi hızla çarpan, vücudunda kaşıntılar olan hastanın ya ruhsal problemleri vardır veya bu problemlerin manevi etkileri vardır. Kısacası insanın maddesini manasından ayrı düşünmek mümkün değildir.
Sağlık hizmeti sunan kişi, hastasını bir makine gibi görmeden ona şefkat ve merhametle yaklaşmalı; hasta ise bütün sağlık tedbirlerine baş vurmanın yanında Allah’ın rahmetinden ümit kesmeksizin sabrı ve şükrü kuşanmalıdır.


Paylaş :