Ahmet Hamdi Kepekçi

BURUN ESTETİĞİ SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Home » Burun Hastalıkları » BURUN ESTETİĞİ SONRASI YAPILMASI GEREKENLER
burun-estetigi-sonrasi-yapilmasi-gerekenler

 • Hastaların ilk gece göz etrafına ve atelin çevresine soğuk buz uygulaması yapması gerekir. Burun ameliyatı sonrasında 1 hafta baş yukarıda olacak şekilde sırt üstü yatmak en doğrusudur.
 • Doktorunuz tarafından verilen ilaçları düzenli olarak kullanmanız iyileşme sürecini hızlı geçirmeniz için önemlidir.
 • Çok çiğnenmesi gereken yiyeceklerden uzak durmalısınız. İlk iki hafta boyunca yüz kaslarınız hassas olacağı için kolay çiğnenen yumuşak gıdaları tercih etmeniz tavsiye edilir.
 • Alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Her ikisi de dikişlerin iyileşme sürecine zarar verir. Dokuların yenilenmesine engel olur.
 • Yüz kaslarınızın çok fazla hareket etmesine neden olacak mimik kullanımından uzak durmalısınız. Burun kaslarınızın esnemesi ve fazla hareket etmesi size rahatsızlık vereceği için kontrolünüz dahilindeki mimik hareketlerinizi kısıtlayabilirsiniz.
 • Lütfen doktorunuz aksini söylemediği takdirde ameliyattan 48 saat sonra mutlaka duşunuzu alın. Suyun çok sıcak olmamasına, ılık veya ılıktan daha soğuk olmasına dikkat edin. Sabun ve şampuan kullanın. Burun ateli ıslanmamalıdır.
 • İlk 2 hafta boyunca sümkürmeyiniz. Ameliyattan sonraki ilk 3 ayda zaman zaman burnunuzda tıkanıklık ve nefes alma problemi, burun içinde kuruluk olabilir. 3 ay boyunca burnunuzu doktorunuzun tavsiye edilen burun yıkama suyu ile temizleyebilirsiniz. Bu işlem hem burun tıkanıklığınızın giderilmesini hem de burun içinizin temizlenerek nemlenmesini sağlar. Ardından reçetenizde verilen kremle doktorunuzun burnunuzda gösterdiği dikiş yerlerini kulak çubuğuyla kremleyebilirsiniz.
 • İlk haftanın içinde en fazla 10 kg ağırlık taşınabilir. Baş öne doğru eğilmemeli ve kendilerini zorlayacak eylemler yapılmamalıdır. Eğilmeniz gereken ya da güç gerektiren aktivitelerden en az üç hafta boyunca uzak durun. Kuvvet ve sürekli hareket gerektiren aktiviteler hassas dönemde olan burnunuz için zorlayıcı olabilir.

Burnun iyileşme süresi cilt yapısına göre 6 ay ile 1 sene arasında değişkenlik gösterir. 1,5 ay – 3 ay – 6 ay – 1 sene olarak kontrollere gelmeniz takip açısından önemlidir.

 • Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde burun deliklerinizden açık kırmızı renkli sıvı gelmesi normaldir. Ameliyatınızdan sonra 6-8 hafta boyunca burun deliklerinizden parça parça sümüklü, kanlı, kuru kabuklar gelebilir. Bunları temizlemek için ekstra bir şey yapmayın. Bunlar geldiği sürece krem ve spreyinizi kullanmaya devam edin. Gece yatmadan önce her iki burun deliğinize nohut büyüklüğünde krem sıkıp kuvvetlice içinize doğru çekin. Sabah kalktığınızda burnunuzu sıkmadan hafifçe sümkürerek temizleyin.
 • İlk hafta içinde göz çevrenizde morluklar ve yüzünüzde şişlik olması doğaldır. Bunu önlemek için başınız yukarıda olacak şekilde yatmanız gerekmektedir. İlk 48 saat boyunca saatte 15 dk doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde burun bölgesine soğuk uygulama yapılacaktır. Gün içinde yatmaktan çok oturun veya ayakta dolaşmayı tercih edin. Hastanın daha hızlı toparlanması için bol su içmesi gerekir. Ödemi azaltacak maydanoz, yeşil çay gibi yiyeceklerde tavsiye edilir. Ayrıca kendinizi iyi hissediyorsanız dışarı çıkmanızda da bir sakınca yoktur.
 • Ameliyat sonrasında burnunuz sabah kalktığınız zaman şiş ve ucunun hissiz olması görülebilir. Telaşlanılacak bir durum yoktur bu şikayetleriniz zamanla geçecektir.
 • Düzenli beslenmek ve düzenli uyumak da iyileşme sürecinizin hızlanmasına yardımcı olur.
 • Dişlerinizi daha yumuşak bir şekilde fırçalamalısınız. Sert bir şekilde diş fırçalamak burun tabanında hassasiyete neden olabilir.
 • İlk haftadan sonra hastalar normal aktivitelerini yapabilecek düzeyde iyileşme gösterir. Ancak basketbol, voleybol, futbol gibi top ile yapılan spor aktivitelerinden de uzak durmalısınız. İlk 6 hafta içinde burnunuza alacağınız bir top darbesi burnunuzda şekil bozukluğu ve ödeme neden olabilir. Yüzünüze gelebilecek bir cisim burnunuzun şekline ve işlevine zarar verebilir.
 • En az 4 ya da 5 hafta boyunca deniz, havuz ya da saunadan da uzak durmalısınız. Ameliyat nedeni ile burnunuzda oluşan hassasiyet nedeni ile hem şekil bozulmaları hem de burun iltihabına yol açabilir. Dışarıda bulunacağınız süre içinde güneş koruyucu kullanmanız gerekmektedir.
 • Kafanızın üzerinden geçirmeniz gerekmeyen rahat kıyafetler tercih etmek de burnunuzun olası takılma riskini de en aza indirir. Önden düğmeli rahat kıyafetler bu süreçte daha risk içerir.
 • İlk 3 ay boyunca gözlük kullanılmamalıdır. Burun kemiğinizin üzerine yüklenecek ağrılık burun kemiğinizin, kıkırdak dokunun çökmesine ya da şeklinin bozulmasına yol açabilir. Bu süreçte lens kullanmanız tavsiye edilir.
 • En az 3 ay boyunca burun bölgenizi güneşin zararlı ışıklarından korumak gerekir. Bunun için yüksek faktörlü güneşten koruyucu krem ya da koruyucu bir şapka kullanmanız özellikle tavsiye edilir. Bu süreçte hassas olan burnunuzun üzerinde güneş ışıklarının zararlı etkileri nedeniyle kalıcı renk değişiklikleri ortaya çıkabilir.
 • Ameliyattan sonra 6-12 hafta koku almanız eskisi gibi olmayabilir. Kendiliğinden normale dönecektir. Ancak çok rahatsız olursanız günde 1-2 kez çekilmiş Türk kahvesi koklama egzersizleri yapabilirsiniz.
 • 3-6 aya kadar burun deliklerinizde asimetriler, burun ucunda hissizlik, burun kemiğinin çıkartıldığı yerde (burun sırtı ) deri fazlalığı olabilir. Bunlar için gerekli masaj teknikleri için doktorunuza danışın. Lütfen arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın önerdiği değil doktorunuzun önerdiği masaj yöntemini uygulayın. Eğer doktorunuz masaj önermediyse bunu unuttuğu için değil ihtiyacınız olmadığı için önermemiştir.
 • Ameliyattan sonra 3-6 hafta cildinizde sivilceler çıkabilir. Lütfen bunları uygun PH lı sabunlar ve yüz temizleme jelleri ile temizleyin. 3 aydan önce sıkma tarzında cilt bakımı yaptıramazsınız.
 • Özellikle erken dönemde burnunuza yönelik çevrenizin yaptığı yorumlardan etkilenmeyiz. Ameliyattan sonraki ilk 6 ay boyunca burun şeklinizde değişiklikler olacak, burun oturup daha doğal bir hale dönecektir.

Paylaş :