Ahmet Hamdi Kepekçi

Revizyon Burun Estetiği

Home » Burun Hastalıkları » Revizyon Burun Estetiği
revizyon-burun-estetigi

Revizyon burun estetiği dediğimiz cerrahi operasyon, önceden burun estetiği ameliyatı olunmuş ancak estetik ya da fonksiyonel hatalar nedeniyle yeniden ameliyat olma durumudur. Çevrenize baktığınızda estetik burun ameliyatı sonucundan memnun olan pek çok insan bulabilirsiniz. Ancak bunun yanında yapılan ameliyattan memnun kalmayan, mutsuz ve pişman insanlar da görülebilir. İşte bu mutsuz hastaları yeniden memnun edebilmek amacıyla revizyon burun estetiği yapılmaktadır.

Kişi estetik ameliyatından yeterince istediğini alamamış fonksiyonel problemler devam ediyor ise revizyon burun estetiği cerrahisine gerek duyulabilir. İlk defa yapılacak burun estetiği ameliyatında revizyona ihtiyaç nedenleri ya burun yapısının fazla bozulmasından veya çok fazla dokunulmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Bir başka problem ise asimetri olarak öne çıkmaktadır. Nadirde olsa yara izleri de bir başka revizyon sebebidir.

Revizyon Burun Estetiği ile Neler Yapılabilir?

İlk defa yapılan burun estetiği operasyonunda olduğu gibi revizyon cerrahide de amaç yine burun şeklinin düzeltilmesi ve fonksiyonel olarak performansının artırılmasıdır. Bazı durumlarda ilk ameliyatta hasta veya cerrahın beklentileri karşılanmayabilir. Böyle durumlarda revizyon rinoplasti ile düzeltmeye gidilebilir. Bu düzeltme işlemleri 15-20 dakikalık süreçte lokal anestezi altında yapılabilir. Ancak bu süre farklı durumlara göre uzayabilir.

Bazı zamanlar burunla alakalı işlevsel bir problem olmamasına rağmen ilk defa yapılan burun ameliyatından sonra fonksiyon bazında sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda nefes almanın sağlanması amacı ile düzeltmeye gidilebilir. Burun estetiği estetik amaçlı yapılan cerrahiler içerisinde en komplike olanıdır. Yanlış bir işlem, durun içerisindeki yersiz değişiklikler burun fonksiyonlarına zarar verebilen durumlardır.

Revizyon burun estetiği ile yapılabilecek uygulamalar ve düzeltmeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kıkırdaktaki çıkıntılar
 • Burundaki eğrilik
 • Kemerli burun
 • Burun ucundaki sivrilik ve asimetrik olması,
 • Kemerli burun
 • Nefes alma fonksiyonlarındaki sorunlar
 • Burun deliklerindeki asimetri
 • Semer burun deformeleri
 • Aşırı kalkık burun
 • Kıkırdak ya da yumuşak dokudan kaynaklanan kuş gagası dediğimiz deformasyonları

Revizyon estetikte sıklıkla karşılaşılan durum burnun tıkanmasıdır. Burun duvarı veya Nazal septum gibi pek çok neden ile burun tıkanıklığı meydana gelebilir. Pek çok insanın burnunda deviasyon mevcuttur ve pek çok insan bunun farkında bile değildir. Yani burnun iç kısmındaki kıkırdağın veya kemik duvarının eğrilmesi söz konusudur. Burun tıkanıklığı oldukça sıkıntı veren bir durumdur ve rinoplasti ile tedavi edilebilmektedir.

Estetik burun ameliyatı esnasında burunda yapılacak değişiklikler bu saydığımız deviasyonu artırabilir. Hatta birtakım durumlarda ilk ameliyat neticesinde burundaki fonksiyonlar işlevsiz bir hale gelebilir. Bu durumda revizyona gidilmelidir. Burnun hassas bir organ olduğu unutulmamalıdır. Kemik ve kıkırdağa yapılacak uygulamalar deriye yapılacaklardan çok daha zordur. Yapılacak küçük değişiklikler bile estetik ve fonksiyonel açıdan büyük değişikliklere neden olabilir. Bu sebeple rinoplasti, diğer estetik uygulamalarına nazaran çok yüksek revizyon riski taşır.

Estetik revizyon sanat ve bilimin muazzam bir karışımıdır. Revizyonda iyi sonuç alabilmek için tecrübe ve alanda uzmanlık önemlidir.

Revizyon Burun Estetiğinde Yapılamayacaklar Nelerdir?

Bilindiği gibi cerrahi tüm operasyonlarda kişinin beklentisi üst seviyelerdedir. Ancak gerçekçi olmak en doğrusudur. Ameliyat sonrasında sanki bir sihirli değnek değmiş gibi bambaşka bir görüntüye kavuşma düşüncesi gerçekçi değildir. Revizyon cerrahisinden sonra mutlaka burun daha iyi görünecektir, o bir kesin. Bir burnu kötü bir durumdan kusursuz bir hale getirmek kolay bir süreç değildir. Burada hayalini kurabileceğiniz durum sadece bir üst seviyedir. Çok kötü bir burun ortalama seviyede bir buruna ve vasat burun da iyiye dönüştürmek hedef olmalıdır.

Muayane Sürecinde Nelere Dikkat Edilir?

Revizyon estetiği için öncelikle detaylı bir muayene şarttır. İlk ameliyat ile birlikte hastanın neden mutsuz olduğu neyden memnun kalmadığı ve cerrahın izleyeceği yol açısından bu muayene oldukça önem arz eder. Uzman cerrahın istediği burnun görüntüsünü daha iyi yapmak ve kişiyi rahatsız eden kusurlardan arındırmaktır. Burnun bir denge içerisinde olması sağlanır. Bu denge burun delikleri, burun ucu ve burun sırtı ile sağlanmalıdır. Bununla beraber burnun diğer yüz kısımları ile de denge içerisinde olması gerekir. Yani kaşlar, alın, dudak, yanak, çene gibi bölümlerle estetik bir bütün oluşturmalıdır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda ortaya yüz açısından en uygun estetiğe sahip burun yapısı ortaya çıkacaktır.

Revizyona gelen hastada muayene aşamasında şu noktaların iyi bir şekilde incelenmesi önemlidir;

Estetik manada;

 • Burun üst bölümü – burun kemikleri
 • Burun cildindeki kalınlık
 • Burun orta bölümü – kıkırdak kısmı
 • Burun ucu ve burundaki delikler

Fonksiyonel manada ;

 • Konkalar
 • Nazal valv
 • Alerji
 • Septum deviasyonu

Burnun estetik ve göze güzel gözükmesi tabii ki önemlidir. Ancak burnun fonksiyonel olarak iyi bir şekilde çalışması göz ardı edilemez bir durumdur. Revizyon muayenesinde doktor hastanın isteklerini dinleyecek, farklı açılardan tasarımları ele alıp hasta ile bunlar üzerine konuşacaktır. Bu hem hastanın istekleri hem de doktorun ortaya koyabilecekleri açısından orta noktada buluşma için önemlidir.

Kimler Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Olmak İçin Uygundur?

Daha önceden bir ya da birden fazla burun estetiği ameliyatı yaptırmış fakat estetik manada veya fonksiyonel yönde istediğini alamamış hastalar revizyon cerrahisine uygundurlar. Ancak daha öncede değindiğimiz gibi bu konuda gerçekçi yaklaşımların olması gereklidir. Bu konuda maksimum beklenti olmamalıdır. Hastanın yüz yapısına uygun ve kişinin estetik görüntüsünü yeniden kazandırmak amaçlanmalıdır.

Elbette ameliyat için kişinin uygunluğu da önemlidir bu noktada. Kişinin sağlıklı yüz dokusu ve kas yapısına sahip olması gereklidir. Hasta kendi sağlığı için muayene esnasında doktordan sağlık bilgilerini gizlememelidir. Özellikle diyabet, tiroid bozuklukları, kan dolaşımı sorunu ve yüksek tansiyon gibi problemler mevcut ise mutlaka doktor bilgilendirilmelidir.

Hasta, revizyon cerrahisi yaptıracağa uzman cerrahla bir önceki ameliyatına dair fotoğrafları ve varsa detaylı ameliyat analizlerini paylaşmalıdır. Cerrah ile paylaşılacak her bir bilgi muayenenin daha sağlıklı ve detaylı bir şekilde ilerlemesi açısından önemlidir. Doktor her ne kadar burun muayenesi yapacak olsa da hasta önceki ameliyat deneyimlerini ve neler yapıldığına dair bilgileri doktora aktarması faydalıdır.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatına Hazırlık Nasıldır?

Hasta cerrahını seçtikten sonra hazırlık sürecine resmen başlamış olur. Revizyon ameliyatı esasen ilk yapılan burun estetiği ameliyatı sürecinde yapılan hazırlıkların aynısını kapsar. Ameliyat öncesi bazı ilaçların alınmasının kesilmesi gerekir ki bunu uzman doktor hastaya söyleyecektir.

Sigara kullanımı var ise ameliyattan birkaç hafta önce bırakılmalıdır. Ortalama 1 ay öncesinden kesilmesi en sağlıklı olanıdır. Bu durum özellikle ameliyat sonrası iyileşme sürecinde ciddi etkilenme yaratacağından önemlidir. Alkol kullanımı var ise de 1 hafta öncesinde bırakılmalıdır. Ayrıca ameliyattan 8 saat önce yeme ve içme bırakılmalıdır.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyat Nasıl Yapılır?

Uzman cerrah detaylı bir muayeneden sonra hasta ile nasıl bir yol izleneceğini, nasıl bir uygulama yapacağını hastası ile paylaşacaktır. Nelerin yapılması gerektiğini anlatacak kişisel çözümleri üretme üzerine odaklanacaktır. Ameliyat yapısı gereği zaten kişiye özeldir. Estetik burun ameliyatında burun içerisindeki kıkırdaklar kullanılır, yerleri değiştirilir ve yeniden yerleştirilir. Bu şekilde şekil verilmiş olur. İlk estetik ameliyatta burun içerisindeki kıkırdakların hemen hemen hepsi kullanılmıştır.  Bu sebeple kaburga ya da kulaktan kıkırdak alma yoluna gidilebilir. Hastanın kendi dokusundan alınacak kıkırdak daha sağlıklı olacaktır.

Revizyon burun estetiği genel anestezi altında yapılan ameliyatlardır. Yani hasta ameliyat esnasında uykuda olacaktır. Uyandığında ise cerrahi müdahale bitmiş olacaktır. Ameliyat süresi ise burnun yapısına ve durumuna göre farklılık gösterebilir.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Burnun korunması ya da düzgün bir şekilde iyileşmesi açısından alçı veya atel kullanılması gerekebilir. Bazı durumlarda yumuşak iç atel ya da kendi kendine erime özelliği olan nasapor gibi özel pedler burun içine yerleştirilebilir. Ameliyat sonrasında burnun stabilize olması önemlidir. Bu sebeple 24-48 saat arasında bu parçaların burunda kalması gereklidir.

Dinlenirken veya yatarken başın göğüs hizasında tutulması şişme ya da kanamanın önüne geçecektir. Normal bir estetik ameliyatından sonra olacağı gibi birkaç gün burundan az bir kanama ya da mukus drenajı gelmesi doğal görülür. Bu gibi olaylara özellikle pansuman çıkarıldığında rastlanabilmektedir.

Burun deliklerindeki küçük gazlı bez pedler akıntıyı kontrol altına alma açısından önem arz eder. Ameliyattan sonra bu pedlerin nasıl değiştirilebileceği hemşireler tarafından anlatılacaktır.

Revizyon sonrasında tıpkı ilk ameliyatta olduğu gibi koşmak gibi, aerobik gibi yorucu aktivitelerden bir süre uzak durulmalıdır. Ayrıca burun tam manada iyileşene kadar yüzmeden de uzak durulmalıdır. Çiğnenmesi zor gıdalar yenmemeli, burnu zorlayacak olan sümkürme, kahkaha gibi yüz kaslarını etkileyecek durumlar kanama azalana kadar dikkat edilmelidir. Eğer diş fırçalanacaksa üst dudak sınırlı bir şekilde hareket ettirilmelidir. Kıyafet olarak da gömlek gibi baş ile teması etmeyecek kıyafetler tercih edilmelidir.  Bu süreçte yine gözlük takmak sakıncalı olacağından bir süre ara verilmelidir.

Revizyon ameliyat sonrasında göz kapaklarında, göz kısımlarında morluklar olabilir. Bu doğal bir süreçtir. Bu morluk ve şişlikler 1 hafta içerisinde geçmeye başlayacaktır. Buz ile masaj yapmak şişlik ve morluklara karşı iyi gelecektir. Ancak unutulmaması gereken şey iyileşme sürecinin kişiden kişiye değişebileceğidir. Örneğin bazı durumlarda burun ucu şişliğinin tam manasıyla kaybolması 6 ayı bulabilmektedir. Bu durum bazı hastalarda ise 1 yıl civarında olabilmektedir. Bahsi geçen şişlik sadece sizin ve doktorunuzun fark edebileceği bir durumdur. Dışarıdan herhangi birinin görebileceği bir şişlik söz konusu değildir. Bu konuda rahat olabilirsiniz. Bu şişliklerin ortadan kalkması ile burun son halini alacaktır.

Revizyon burun estetiği sonrasında yukarıdaki durumlara dikkat edildiği takdirde pek çok hasta 2 ila 3 haftalık bir süreçte normal sosyal yaşamına dönebilmektedir.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Her cerrahi ameliyatta olduğu gibi revizyon burun estetiği ameliyatının da riskleri bulunmaktadır. Revizyon burun estetiği ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonları şöyle sıralayabiliriz;

 • Burundan nefes almada zorluk
 • Burunda ve çevresinde oluşabilecek uyuşukluklar
 • Tekrar eden burun kanamaları
 • İz
 • Eşit olmayan, asimetrik görüntü
 • Kullanılmış olan greftin ortaya çıkaracağı alerji
 • Renk değişikliği ya da ödem

Revizyon Burun Estetiğinde Doktor Tercihi Önemlidir

Daha öncede sözünü ettiğimiz gibi revizyon burun estetiği, ilk ameliyatta istenen sonucun alınamaması, meydana gelen hataların düzeltilmesine yönelik yapılmaktadır. İlk ameliyatta cerraha sınırlı bir düzeltme olanağı tanınmış ise unutulmaması gereken şey revizyonda çok daha az doku ile çok daha sınırlı düzeltme imkanı tanıyacaktır. Bu sebeple revizyon burun estetiği ameliyatı yaptıracağınız cerrahı çok iyi seçmenizde fayda vardır.  Burun estetiği konusunda deneyimli bir cerrah ameliyatın planlamasını, risk faktörlerini, ve uygulanacak cerrahi yöntemi iyi hesaplayan bir doktor olacaktır. Burun estetiğinin en uzmanlık ve dikkat isteyen alanı revizyondur. Eğer revizyon konusunda sık ameliyat deneyimi olan bir doktor tercih ederseniz, sağlığınız ve istediğiniz verimi alabilmeniz açısından en iyi tercihi yapmış olursunuz.

Ameliyatın yapılacağı kurumu araştırmak, olanaklarını, daha önceki deneyimleri gözlemlemek karar vermenize yardımcı olacaktır. Elbette bununla beraber uzman cerraha kendinizi doğru ifade etmek, istediklerini uygun bir biçimde anlatmak önemli bir detaydır. Siz de ilk ameliyatta istediğiniz verimi alamamış olan hastalardan olabilirsiniz ancak üzülmeyin. Doğru, alanında uzman bir estetik cerrah ve donanımlı bir sağlık kurumu ile burun yapınızı düzeltmeniz daima mümkün olacaktır.


Paylaş :